Der en sikker knute kan redde liv og sikre verdier, kan en dårlig knute være livsfarlig. Det er derfor helt avgjørende at du vet hvilke knuter du skal bruke hvor, og ikke minst når.
Illustrasjon: Iver Gjendem/Speiderboka
Vi har allerede vist deg de 5 basis-knutene alle speidere må kunne, så i denne artikkelen går vi et skritt videre og gir deg 11 knuter som også blir mye brukt. Noen av dem bygger videre på basisknutene, mens andre er nye – felles for dem alle er imidlertid at øvelse gjør mester, så her er det bare å trene til de sitter i fingrene.
Dobbel åttetallsknute
Dobbel åttetallsknute. • Illustrasjon: Iver Gjendem/Speiderboka
Dobbel åttetallsknute er mye brukt i klatring for å lage en fast løkke på tauet. Du starter med å lage en enkel åttetallsknute og så er det bare å fortsette på denne oppskriften.
Dobbel fiskerknop
Dobbel fiskerknop. • Illustrasjon: Iver Gjendem/Speiderboka
Dobbel fiskerknop brukes til å skjøte tau, blant annet klatretau og fiskesnøre. Her er oppskriften.
Teltstikk
Teltstikk • Illustrasjon: Iver Gjendem/Speiderboka
Telstikk-knuten gir en løkke som kan strammes, og blir spesielt mye brukt til barduner. Slik knyter du den.
Prusik
Prusik • Illustrasjon: Iver Gjendem/Speiderboka
Prusik er en klemknute som låser seg når den blir belastet, både opp og ned. Mye brukt i klatring og brevandring. Her er oppskriften.
Vikingknute
Vikingknute • Illustrasjon: Iver Gjendem/Speiderboka
Vikingknute er et alternativ til Prusik, men låser bare nedover og brukes derfor mest til rappellering. Se her hvordan du knyter den.
Trompetstikk
Trompetstikk • Illustrasjon: Iver Gjendem/Speiderboka
Trompetstikk brukes til å forkorte et tau uten å lage en «valse» som er umulig å få opp igjen. Se hele oppskriften.
Slyngestikk
Slyngestikk • Illustrasjon: Iver Gjendem/Speiderboka
Slyngestikk-knuten brukes når du skal feste et tau i et annet tau, eller et tau til en stokk. Se hvordan du gjør det.
Slukknute
Slukknute • Illustrasjon: Iver Gjendem/Speiderboka
Som navnet tilsier brukes slukknuten til å feste sluken på fiskesnøret. Her har du nøyaktig beskrivelse av knuten.
Blodknute
Blodknute. • Illustrasjon: Iver Gjendem/Speiderboka
Blodknute brukes til å skjøte et fiskesnøre. Her kan du studere oppskriften.
Dobbelt flaggstikk
Dobbel flaggstikk. • Illustrasjon: Iver Gjendem/Speiderboka
Som navnet tilsier er dobbel flaggstikk storebroren til basis-knuten Flaggstikk. Som lillebroren brukes også den til å skjøte tau av ulik tykkelse og ulik materiale.
Slippestikk
Dobbel Slippestikk. • Illustrasjon: Iver Gjendem/Speiderboka
Slippestikk er en «løs» knute som er lett å få opp. Brukes gjerne på flagget når det ligger sammenpakka.
Les mer Knutene alle speidere må kunne